Historia konferencji
Konferencja Naukowo - Techniczna Komitetu Geodezji PAN
i Stowarzyszenia Geodetów Polskich
"Aktualne Problemy w Geodezji Inżynieryjnej"
Pierwsza konferencja naukowo-techniczna poświęcona geodezji inżynieryjnej, współorganizowana przez Sekcję Geodezji Inżynieryjnej Komitetu Geodezji PAN i Sekcję Geodezji Inżynieryjnej Stowarzyszenia Geodetów Polskich odbyła się w Warszawie w marcu 1993 roku. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był ówczesny przewodniczący Sekcji – prywatnie mój Tato – płk prof. dr hab. inż. Stanisław Pachuta. Ideą jaka przyświecała mojemu Tacie było powiązanie nauki z praktyką geodezyjną i dlatego też cykl ten nosił nazwę Konferencji Naukowo-Technicznych.
Pierwsze konferencje tego cyklu poświęcone tematyce geodezji inżynieryjnej nosiły nazwę „Automatyzacja w Geodezji Inżynieryjnej”. Od początku byłem członkiem Komitetu Organizacyjnego a później Sekretarzem i Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Konferencji. Pierwsze konferencje, dzięki gościnności dyrektora Muzeum Techniki, niezapomnianego inż. Jerzego Jasiuka, odbywały się w sali konferencyjnej Muzeum. Kilka kolejnych konferencji gościło w salach Biblioteki Wojskowej przy ulicy Ostrobramskiej w Warszawie. Zmieniali się też współorganizatorzy konferencji. Do 2001 roku kilkukrotnie współorganizatorem była Akademia Inżynierska w Polsce a od 2003 roku ciągle cykl współtworzą KG PAN, SGP i Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Kilkukrotnie uczestników przyjmowaliśmy w pięknej Małej Auli Gmachu Głównego PW.
Decyzją KG PAN i SGP od 2001 roku Konferencje zmieniły swoją nazwę przyjmując dzisiejszą: „Aktualne Problemy w Geodezji Inżynieryjnej”. W marcu 2003 roku tuż przed kolejną Konferencją zmarł profesor Stanisław Pachuta i jego miejsce na stanowisku szefa Sekcji Geodezji Inżynieryjnej i przewodniczącego Komitetu Naukowego zajął profesor Witold Prószyński. Przewodniczącymi Komitetów Organizacyjnych kolejnych konferencji byli dr inż. Marek Woźniak i dr inż. Andrzej Pachuta, zaś sekretarzem od 2013 roku dr inż. Janina Zaczek-Peplinska, dzięki której wydawany był wraz z materiałami konferencyjnymi zeszyt, zawierający streszczenia wszystkich wygłaszanych referatów i posterów. Dwukrotnie konferencje miały swoich patronów. W 2011 roku był nią, dzięki inicjatywie dr Kazimierza Juzwy, założyciel cyklu prof. Stanisław Pachuta, a w 2013 roku konferencję poświęcono pamięci profesora Tadeusza Lazzariniego w 100 rocznicę jego urodzin. W konferencjach brało udział coraz więcej uczestników. Liczba ta w 2013 roku dochodziła do 150 osób. Podczas dwudniowej konferencji na Politechnice Warszawskiej i w Białobrzegach wzięła udział wówczas też rekordowa liczba uczestników zagranicznych, reprezentujących Stany Zjednoczone, Kanadę, Holandię, Rosję, Ukrainę, Niemcy Słowację i Czechy. Sprzyjała temu ówczesna polityka PAN, która zezwalała członkom spoza Komitetu Geodezji być członkami sekcji Geodezji Inżynieryjnej Komitetu Geodezji PAN. Była to w pewnym sensie nobilitacja dla wielu młodych pracowników naukowych. Niestety później sekcje mogły się składać tylko z członków Komitetów Naukowych PAN, co w moim odczuciu, było błędem władz Akademii.
W 2015 roku przewodniczącym Komitetu organizacyjnego został prof. Mieczysław Kwaśniak, a w kolejnych latach prof. Marek Woźniak i prof. Janina Zaczek Peplinska. Niestety konferencje straciły swój międzynarodowy charakter, ale w dalszym ciągu są wiodącą w Polsce imprezą skupiającą aktywność geodetów, realizujących się w zakresie geodezji inżynieryjno-przemysłowej i dziedzinach pokrewnych. Ostatnia 14 konferencja odbyła się w uroczym ośrodku naukowym UW w Chęcinach pod Kielcami. Aktywnością w organizacji przedsięwzięcia wykazali się, oprócz wcześniej wymienionych, dr inż. Alicja Sadowska, dr inż. Waldemar Odziemczyk, dr inż. Maria Kowalska.
Organizatorzy wszystkich konferencji dbali o możliwość publikacji zgłoszonych prac. Początkowo powstawały materiały pokonferencyjne, w których przedstawiane były recenzowane artykuły. W następnych latach począwszy od 2011 roku recenzowane artykuły ukazywały się w dedykowanych konferencji zeszytach Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej REPORTS ON GEODESY.
Obecna 15 już konferencja Naukowo-Techniczna „Aktualne Problemy w Geodezji Inżynieryjnej” odbywa się, ze względu na pandemię, w sposób zdalny, nad czym organizatorzy ubolewają, ale mają nadzieję, że kolejne spotkanie geodetów inżynieryjnych odbędzie się w 2023 roku już normalnie, co oczywiście wpływać będzie korzystniej na nawiązywanie kontaktów i wymianę myśli.
dr hab. inż. Andrzej Pachuta, prof. uczelni